Spawarka dla amatora - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Kryteria wyboru spawarki dla amatorów nie różnią się zbytnio od tych dla profesjonalistów.

Liczy się przede wszystkim planowane zastosowanie, a więc wymagane funkcje sprzętu. Choć najwygodniej jest zacząć poszukiwania od ceny, jest to równocześnie najgorsza możliwa strategia – nie znając się na spawaniu, nie wiedząc, jaki sprzęt do czego służy, nie można postanowić, ile jest do przeznaczenia na zakup, chyba że alternatywą jest rezygnacja ze spawarki. Dla amatora naprawdę nie potrzeba sprzętu najwyższej klasy i krytykowana chińszczyzna też czasem jest rozwiązaniem, o ile nie jest kompletnym bublem. Tylko jak ocenić to w kontekście własnych wymagań?

Polecane spawarki

Wybór metody

Dla ułatwienia warto rozpocząć od wyboru metody spawania. W ogólnym zarysie są trzy:

  • Spawarki TIG, który jest metodą trudną do opanowania, więc dla amatora to kiepski wybór, bo spawarka może nie wytrzymać nawet procesu nauki;
  • Spawarki MAG, co jest opcją najprostszą i technicznie rzecz biorąc najtańszą, ale ograniczeniem jest fakt, że w ten sposób nie spawa się stali nierdzewnych i aluminium;
  • Spawarki MIG, metoda podobna do MAG, ale w osłonie gazów obojętnych, więc wymagająca dodatkowo zakupu butli i mieszanek, co jest sporym przedsięwzięciem.

Jeśli więc chodzi o metodę, wydaje się – i to potwierdza wielu praktyków – że jeśli z jakiegoś powodu nie trzeba dokonać innego wyboru, to migomat na początek jest wyborem idealnym, nawet jeśli będzie stosowany tylko do MAG, a do MIG może później.

Wybór typu spawarki

Druga sprawa to typ spawarki, ponieważ zarówno migomaty, jak i spawarki TIG występują w dwóch wersjach: jako spawarki transformatorowe i inwertorowe.

  • Spawarka transformatorowa dla amatora wydaje się kuszącą opcją, ponieważ jest tańsza i teoretycznie można ją w razie potrzeby samodzielnie naprawić. Tyle, że jeśli ktoś wie, jak to zrobić, to już tak do końca amatorem nie jest.
  • Spawarka inwertorowa dla amatora jest praktycznie lepsza, choć droższa – w tych spawarkach normalne wahania parametrów prądu nie powodują uszkodzeń, sama konstrukcja, choć bardziej skomplikowana, jest trwalsza, więc wybaczy również amatorskie błędy techniczne.

Do tej pory więc warto skupić się na inwertorowych migomatach. To tak naprawdę rozwiązuje większość problemów, choć zostaje jeszcze kilka pytań, na które należy sobie odpowiedzieć przed zakupem.

Trzy podstawowe pytania o spawarki dla amatorów

Można z góry założyć, że amator będzie szukał spawarki na 230 V. Niekoniecznie jest to najlepszy wybór, ale ponieważ sprzęt ma być używany amatorsko, nie warto zagłębiać się w szczegóły techniczne. Jednak samo napięcie nie jest jedyną niewiadomą.

  • Spawarka inwertorowa – jaki prąd? Parametrem, który opisuje, jakie materiały można daną spawarką spawać, jest jej natężenie prądu. Do kilkumilimetrowych blach, a także w blacharskie samochodowym wystarczy spawarka inwertorowa MMA 160 A. Są oczywiście większe, ale to już do spawania grubszych materiałów. Powyżej 250 A to już sprzęt, który raczej nie jest projektowany z myślą o amatorach, więc dobrze jest celować w przedział 150-180 A. Spawarka inwertorowa – jaki bezpiecznik? W większości przypadków obwód, w który wpinana jest spawarka, powinien być zabezpieczony 16-amperowym bezpiecznikiem, chyba że instrukcja spawarki mówi inaczej, ale to naprawdę niezbyt często.Spawarka inwertorowa – jaki agregat? Najbezpieczniejszym sposobem dopasowania urządzeń jest sprawdzenie w instrukcji obsługi spawarki, jakie parametry powinien mieć agregat do niej, bo dobór tu jest dość skomplikowany. Większość spawarek 160 A wymaga agregatu co najmniej 6,3-6,5 kVA.

Pytania amatorów

Wystarczy krótki przegląd ofert producentów, aby nasunęło się więcej pytań, dlatego od razu warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi wątpliwościami. Oto przegląd najpowszechniej wyrażanych wątpliwości razem z eksperckimi odpowiedziami, dzięki którym amatorzy będą mogli spawać jak profesjonaliści, nie wydając mnóstwa pieniędzy na sprzęt.

  • Czy spawarka TIG dla amatora to dobry wybór? Nie, ponieważ nauka spawania na takim sprzęcie zajmuje dużo czasu. Oczywiście nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, ale spawanie migomatem pozwala osiągnąć podobne efekty przy zdecydowanie krótszym okresie zaznajamiania się ze sprzętem.
  • Czy spawarka inwertorowa 200 A wystarczy dla amatora? Poziom zaawansowania nie ma znaczenia, ale 200 A to natężenie w praktyce wystarczające do spawania większości elementów nawet o dość dużej grubości.
  • Jaka spawarka transformatorowa 300 A będzie najlepsza? To pytanie daje jedynie możliwość odpowiedzi przez podanie nazw konkretnych produktów. Przede wszystkim jest to prawdopodobnie zbyt duża spawarka dla amatora. Niewiele materiałów wymaga tak wysokiej wartości natężenia, dlatego warto przemyśleć, czy w ogóle aż 300 A jest potrzebne – spawarek nie opłaca się kupować „na zapas”.
  • Co lepsze – spawarka inwertorowa czy transformatorowa? Pierwsza jest niemożliwa do samodzielnej naprawy, ale psuje się rzadko i dobrze sprawdza się w rękach niedoświadczonego spawacza. Transformatorowe spawarki są zdecydowanie delikatniejsze, ale można je samodzielnie naprawić. Wygodniejszym rozwiązaniem jest spawarka inwertorowa, ale która lepsza to kwestia indywidualna.
  • Co można spawać spawarką transformatorową? To samo co inwertorową, ale pytanie jest nieprecyzyjne. Konstrukcja spawarki nie wpływa na zakres możliwych do wykonania prac. Ten jest definiowany przez metodę spawania: TIG, MIG lub MAG.
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.